Rôzne

Získali eurofondy a budujú kompostáreň: Ťažiť má z toho celá obec

Nitrianske Pravno buduje obecnú kompostáreň, pričom na techniku získalo fondy z Európskej únie. Aký je plán?

Ilustračný obrázok k článku Získali eurofondy a budujú kompostáreň: Ťažiť má z toho celá obec
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Samospráva Nitrianskeho Pravna (okres Prievidza) buduje v tomto období obecnú kompostáreň. Na techniku získala financie z fondov Európskej únie (EÚ), ďalšie prostriedky investuje do prípravy areálu. Kompost, ktorý tam vznikne, plánuje späť distribuovať obyvateľom.

Menej náročná alternatíva

Samospráva zvolila finančne menej náročnú alternatívu, v rámci ktorej nemusí vybaviť obecnú kompostáreň s vážiacim zariadením. Spracovať tam môže maximálne do 100 ton odpadu ročne. „Začiatkom tohto roka sme dokončili financovanie a dofinancovanie strojného vybavenia, potom sme začali upravovať lokalitu. Je veľmi praktická, pretože donedávna bola využívaná ako dočasné miesto na uloženie biologického odpadu z obce Nitrianske Pravno a častí Solka a Vyšehradné," načrtol technicko-prevádzkový pracovník obecnej spoločnosti Blažej Litva.

Obecná spoločnosť podľa neho už zabezpečila terénne úpravy plochy, rovnako i povolenia v zmysle legislatívy. „Samozrejme, chce to ešte nejaké ďalšie úpravy, oplotenie, zakúpiť bránu, drobné zariadenia ako vpichovacie teplomery a vlhkomery. Sme na to pripravení a každú chvíľu tam začneme robiť,“ doplnil.

Medzi obyvateľov

Kompost, ktorý na obecnom kompostovisku vznikne, plánuje do budúcna využívať i samotná obec, ktorá ho plánuje distribuovať medzi obyvateľov. „Je to hlavná myšlienka, aby sa bioodpad spracoval a vrátil sa naspäť k občanom,“ podotkol Litva.

Nákup techniky financovala obec z fondov EÚ, náklady predstavovali približne 480-tisíc eur, ďalšie prostriedky obec investovala do spolufinancovania a ďalších náležitostí, išlo o približne 50-tisíc až 60-tisíc eur.

Riešenie problému

Obec plánuje zabezpečiť i ďalšiu investíciu v oblasti spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. „Obec sa zapojila do výzvy na nákup kompostérov. Radi by sme všetkým obyvateľom, ktorí žijú v rodinných domoch, ako i tým, ktorí žijú v bytovkách, pridelili kompostér,“ ozrejmila prednostka obecného úradu Dagmar Matiašková Ferencová.

Týmto by obec podľa nej čiastočne vyriešila aj problém súvisiaci s kuchynským odpadom. „Uvidíme, či nám Envirofond poskytne dotáciu, a podľa toho sa zariadime ďalej,“ dodala.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie