Rôzne

Zimná sezóna začala: Ako to bude s údržbou ciest Trenčianskeho kraja?

Zimnú údržbu ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja bude zabezpečovať 153 mechanizmov.

Ilustračný obrázok k článku Zimná sezóna začala: Ako to bude s údržbou ciest Trenčianskeho kraja?
Zdroj: TASR

Zimnú údržbu ciest II. a III. triedy v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) bude počas tohtoročnej zimnej sezóny zabezpečovať Správa ciest TSK pomocou 153 mechanizmov, k dispozícii je viac ako 26 000 ton posypového materiálu.

Ako informoval riaditeľ Správy ciest (SC) TSK Radovan Karkuš, na území kraja sa o bezpečný stav ciest a ich prejazdnosť stará 11 cestmajsterstiev SC TSK, ktoré zabezpečujú údržbu na cestách II. triedy v dĺžke 344 kilometrov a III. triedy v dĺžke 1142 kilometrov. Podľa zmluvy uzavretej so Slovenskou správou ciest sa SC TSK stará aj o takmer 300 kilometrov ciest I. triedy.

Výkon zimnej údržby ciest prebieha v nepretržitom 24-hodinovom režime vrátane dní pracovného voľna, pracovného pokoja a počas sviatkov. V pohotovosti bude podľa intenzity snehových zrážok 252 zamestnancov SC TSK, ktorí budú zabezpečovať odhŕňanie snehovej vrstvy či odstraňovanie poľadovice na približne 1800 km cestných komunikácií.

Bezpečnosť na krajských cestách budú zamestnanci SC TSK zabezpečovať s použitím 122 kusov vlastnej techniky a mechanizmov, vrátane 64 sypačov, nákladných vozidiel, traktorov s pluhom, nakladačov či snehových fréz. „Náklady na údržbu komunikácií počas zimného obdobia sa odvíjajú od poveternostných podmienok a množstva výjazdov potrebných na zabezpečenie zjazdnosti ciest v správe a údržbe TSK,“ informoval Karkuš.

Do pravidelnej zimnej údržby sa okrem odhŕňania snehu započítava aj odstraňovanie prekážok z ciest, zimné značenie a čistenie komunikácií po skončení zimného obdobia. Údržba ciest si počas uplynulého zimného obdobia vyžiadala náklady vo výške 2,9 milióna eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie