Rôzne

Vtáčia chrípka v bojnickej ZOO: Museli utratiť desiatky zvierat

V Národnej zoo v Bojniciach utratili pre výskyt vtáčej chrípky viacero kusov vtáctva. Aká je v zoologickej záhrade situácia?

Ilustračný obrázok k článku Vtáčia chrípka v bojnickej ZOO: Museli utratiť desiatky zvierat
4
Galéria

V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach museli doposiaľ pre výskyt vtáčej chrípky utratiť 41 kusov tamojšieho vtáctva. V pondelok 27. januára to uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

V zoo utratili zvieratá, ktoré boli držané v skupine s uhynutými alebo vykazovali rôzne odchýlky normálneho správania a zdravotného stavu. K nedeli (26. 1.) sa v zoo nachádzalo 158 druhov vtáctva s celkovým počtom 493 kusov. Pravdepodobným zdrojom nákazy je podľa veterinárov voľne žijúce vtáctvo.

Bojnická zoologická záhrada je až do zrušenia opatrení vydaných Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) v Prievidzi uzatvorená pre verejnosť. „Opatrenia vydané RVPS Prievidza majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy a okrem iného zahŕňajú okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia či bezpečný spôsob likvidácie kadáverov prostredníctvom kafilerického zariadenia,“ informovala ŠVPS na svojom webe.

Chovatelia tiež musia zabezpečiť vykonanie predbežného čistenia a dezinfekcie areálu, biologickú bezpečnosť chovov vtákov chovaných v zajatí, osobnú hygienu, vtáky napájať len pitnou vodou. RVPS Prievidza tiež nariadila používanie osobných ochranných pomôcok pri manipulácii s hydinou, nenapájať vtáky vodou zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu, používať účinné dezinfekčné prostriedky pri vstupoch a výstupoch z každého oddeleného chovného priestoru, v ktorom sú chované vnímavé zvieratá – vtáctvo a tiež pri vstupe do areálu.

RVPS taktiež nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme s polomerom troch kilometrov okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom desať kilometrov okolo ohniska.

Výskyt vtáčej chrípky potvrdili v Národnej zoo v Bojniciach v sobotu (25. 1.), a to u kačice striebristej a lyžičiara bieleho. Areál uzatvorili ešte v piatok (24. 1.).

Bojnická zoo deklarovala, že situáciu s týmto vážnym ochorením nepodcenila. Hneď, ako sa objavil prvý potvrdený prípad vtáčej chrípky na Slovensku v Zbehoch, prijala opatrenia. Ďalšie vykonala po potvrdenom výskyte vo svojom areáli.

Od soboty je ZOO uzavretá.

FOTO: ZOO v Bojniciach uzavreli kvôli výskytu vtáčej chrípky
4
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie