Kultúra

Viac ako 80 umelcov z hornej Nitry sa realizovalo: Výstava v Regionarte

Výstava v prievidzskom Regionarte predstavuje diela z projektu (Ne)umlčaná kultúra. Prinášame hlasy.

Ilustračný obrázok k článku Viac ako 80 umelcov z hornej Nitry sa realizovalo: Výstava v Regionarte
Zdroj: Regionálne kultúrne centrum PD

Diela, ktoré vytvorili umelci z hornej Nitry počas pandémie nového koronavírusu, predstavuje aktuálna výstava v galérii Regionart pri Regionálnom kultúrnom centre (RKC) v Prievidzi. Vznikli v rámci multižánrového projektu (Ne)umlčaná kultúra, ktorým chcelo RKC ukázať, že umenie žilo i počas karanténnych opatrení.

„Ide o projekt, ktorý v čase, keď sme nemohli oslovovať svojich návštevníkov fyzicky, čo je našim pravým poslaním, cez virtuálny priestor oslovil tvorcov z regiónu, aby dali najavo, že ich mimoriadna a zvláštna situácia predsa len neumlčala. Reflektujú ju tým, čo je im najvlastnejšie, to znamená tvorbou,“ načrtla riaditeľka RKC v Prievidzi Ľudmila Húsková.

Viac ako 80 tvorcov

Autorom projektu je kultúrny pracovník Peter Cagáň. „Pri jeho vzniku nám ani vo sne nenapadlo, koľkých tvorcov z nášho regiónu osloví. Je to viac ako 80 tvorcov. Preto sme si povedali, že by bolo pekné nezostať len v tom virtuálnom priestore, keďže situácia je momentálne už snáď trochu lepšia, a teda sme im ako odmenu pripravili výstavu ich prác,“ doplnila Húsková.

Do projektu sa tvorcovia zapojili s výtvarnými i literárnymi prácami, fotografiou, divadlom, ale i multižánrovými dielami, ako je spojenie fotografie s hudbou. Vybraných autorov RKC aj ocenilo.

Ventilovala sa

Obdobie pandémie nového koronavírusu sa odrazilo i v tvorbe výtvarníčky, literátky a pedagogičky Anny Kittel Gürtlerovej. „Čo sa tvorby týka, ,ventilovalaʻ som to spôsobom, aký bude možno vidieť aj tu na výstave. Bolo to náročné obdobie, psychicky, aj fyzicky. Moje práce sú zádumčivé, snivé, v podstate o tom vypovedajú aj ich názvy – Myšlienky, Zamyslenie sa, Vtáci v klietkach, uzatvorení ľudia vo svojich problémoch, vo svojich starostiach,“ dodala umelkyňa.

Výstavu prác si môže verejnosť pozrieť v galérii do 10. júla.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie