Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tretia verzia Kolíkovej súdnej mapy ZRUŠILA dva súdy z Trenčianskeho kraja, VIDEO

Ministerka Mária Kolíková predstavila návrh novej súdnej mapy. Takto sa dotkol súdov v našom kraji.

Filip Chudý Rôzne Video
Filip Chudý Rôzne Video

Tretia verzia Kolíkovej súdnej mapy ZRUŠILA dva súdy z Trenčianskeho kraja, VIDEO

Ministerka Mária Kolíková predstavila návrh novej súdnej mapy. Takto sa dotkol súdov v našom kraji.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tretí návrh súdnej mapy podľa ministerky reflektuje pripomienky sudcovskej obce, prokurátorov či poslancov. „Návrh súdnej mapy vo veľkej miere zachováva pracoviská súdov a dáva priestor na to, aby fungovali ďalej. Obava, že zamestnanci stratia svoje pôsobisko a sudcovia budú musieť niekde dochádzať, je týmto návrhom značne odstránená,“ poukázala Kolíková.

Zháňa podporu

Zdôraznila, že zväčšenie obvodov na okresnej alebo krajskej úrovni bez ohľadu na počet pracovísk dáva priestor na to, aby „sudcovia spadli do jedného koša“ a mohli sa špecializovať na hlavné právne agendy. „Chceme, aby sa každý občan dostal ku kvalitnému rozhodnutiu, ktorému rozumie a v rozumnom čase. Ku koncentrácii sudcov však dôjde postupne, musela som zatiahnuť ručnú brzdu,“ spresnila ministerka.

Šéfka rezortu aktuálne zháňa pre návrh súdnej mapy podporu od koaličných partnerov, s ktorými vedie intenzívny dialóg. „Vedia že návrh predkladám na Legislatívnu radu vlády SR. Budem sa o ňom rozprávať aj poslaneckými klubmi, s mimoparlamentnými stranami a ak bude záujem aj s opozíciou. Verím, že reforma bude nakoniec úspešná,“ dodala Kolíková.

Protesty

Pôvodná, druhá verzia reformy súdnej mapy predpokladala reorganizáciu krajských a okresných súdov i vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Počet obvodov okresných súdov sa mal znížiť z 54 na 30. Počet krajských súdov sa mal znížiť z ôsmich na tri. Tiež počítal so vznikom troch správnych súdov.

Návrh sa stretol s odporom sudcov aj zamestnancov súdov. Počas stredy 13. októbra vyjadrili svoj nesúhlas protestmi pred viacerými budovami súdov po celom Slovensku. Protestujúci sa obávali straty práce, nákladov na dochádzanie a tvrdili, že pri vytváraní druhého návrhu súdnej mapy nevzala ministerka do úvahy ich pripomienky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

V galérii si pozrite návrh tretej verzie súdnej mapy aj s porovnaním súčasnosti a predchádzajúcej verzie.

OBRAZOM: Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov
7
Galéria
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín