Trenčiansky župan a minister sa zhodli: Toto sú dopravné priority pre náš kraj

Minister dopravy Árpád Érsek a predseda TSK Jaroslav Baška sa podľa kancelárie predsedu TSK na minulotýždňovom rokovaní dohodli, že prioritou pre región je okrem vybudovania rýchlostných komunikácií R2, R6 a R8 aj rekonštrukcia tzv. panelky či nová križovatka v Trenčianskej Teplej.

Ilustračný obrázok k článku Trenčiansky župan a minister sa zhodli: Toto sú dopravné priority pre náš kraj
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Výstavba a rekonštrukcia ciest

Pracovné stretnutie župana Jaroslava Bašku s ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom má podľa Kancelárie predsedu TSK Veroniky Rezákovej jednoznačné závery. K hlavným prioritám v oblasti dopravy v Trenčianskom kraji patrí výstavba rýchlostných ciest s cieľom efektívneho dopravného prepojenia jednotlivých regiónov, ako aj rekonštrukcia vybraných ciest I. triedy, informovala Rezáková, „Významná časť nášho rozhovoru s ministrom Érsekom sa týkala definície konkrétnych priorít pre náš kraj. V tejto oblasti sme sa zhodli a definovali nevyhnutnosť výstavby rýchlostnej cesty R8 a R2, ktorej dva úseky sú v štádiu spracovávania dokumentácie pre stavebné povolenie, a tiež rýchlostnej cesty R6, v rámci ktorej aktuálne prebieha posudzovanie vplyvov jej výstavby na životné prostredie,“ prezradil priebeh stretnutia župan Baška.

Baníctvo na hornej Nitre

Rezáková ďalej informovala, že od potreby rozšírenia komunikačnej infraštruktúry o rýchlostné cesty sa debata ministra a župana presunula aj k téme avizovaného útlmu baníctva na hornej Nitre. Práve ten je spojený s naliehavou potrebou intenzívneho prepojenia regiónu Považia s hornou Nitrou, a to nielen rýchlostnou cestou, ale aj prostredníctvom obnovy železničnej dopravy, uviedla Rezáková.

Rekonštrukcia panelky

Rovnakú váhu obaja funkcionári podľa spomínanej pracovníčky Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK pripísali aj dlho očakávanej rekonštrukcii tzv. panelovej cesty medzi obcou Chocholná a Mníchovou Lehotou, ktorej odhadovaný začiatok je smerovaný na rok 2019, a komplexnému riešeniu križovatky ciest I. a II. triedy v Trenčianskej Teplej.

Vlakom z Bratislavy do Žiliny za hodinu

Od témy dopravnej infraštruktúry pre motorové vozidlá sa podľa Rezákovej diskusia župana s ministrom presunula k pripravovaným zmenám na poli železničnej dopravy. Minister dopravy podľa nej predstavil pripravovaný projekt posilnenia železničných spojov na niektorých tratiach, ako aj prechod na hodinový takt na hlavnej trase Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina, ktorý by mal byť zavedený už od 1.marca 2018. Posilnenie spojov je plánované aj na trati Prievidza – Bánovce nad Bebravou – Trenčín, doplnila Rezáková. „So šéfom rezortu sme preberali aj konkrétne možnosti pomoci pre obyvateľov mestskej časti Horný Milochov (okres Považská Bystrica), kde aktuálne prebieha modernizácia železničnej trate na úseku Púchov – Považská Bystrica,“ dodal na záver predseda TSK.

Zdroj: Dnes24.sk