Katarína Vlčková Basketbal

Smutný víkend pre BC Prievidza: Rozhodcu zranila papierová rolka, Inter vyhral kontumačne

Boje o najvyšší titul play off v basketbale sa pre prievidzský tím skončili predčasne. A nakoniec aj smutne. Na domácej palubovke nenastúpil na posledné dva zápasy. Prečítajte si, čo sa stalo.

Ilustračný obrázok k článku Smutný víkend pre BC Prievidza: Rozhodcu zranila papierová rolka, Inter vyhral kontumačne
Foto: Katarína Vlčková / Zdroj: TASR

Mali to byť dva napínavé zápasy, v ktorých sa rozhodovalo o titul majstra Slovenska. Opak bol realitou. Tretie finále extraligy basketbalistov skončilo výsledkom 3:0 na zápasy v prospech Interu Bratislava a to kontumačne. V predzápasovej predstavovačke jedného z trojice rozhodcov trafila papierová rolka od registračnej pokladnice, ktorá priletela z prievidzského publika. Zápas sa ani neodohral. Po takmer hodine prišiel na hraciu plochu druhý rozhodca, ktorý celé stretnutie zrušil.

Hracia komisia Slovenskej basketbalovej asociácie nakoniec rozhodla o tom, že Inter vyhral kontumačne nad Prievidzou. Tá navyše dostala od komisie trest odohratia dvoch stretnutí bez účasti divákov. Aby toho nebolo málo, prievidzský klub musí zaplatiť pokutu 2 500 eur.

„V zastúpení BC Prievidza chcem povedať, že celý incident nás veľmi mrzí. Sme presvedčení, že nešlo o úmysel, papierovú rolku hodil jeden z našich fanúšikov počas predzápasovej slávnosti. Rozhodcu ošetril náš klubový lekár, ktorý mu tržnú ranu na hlave zašil. Rozprával som sa aj so zástupcami Interu, aj oni chceli zápas odohrať. Žiaľ, arbitri sa rozhodli duel ukončiť, pretože v pravidlách je zakázaná akákoľvek konfrontácia rozhodcov zo strany divákov. Je to škoda, pretože na dnešný zápas prišlo takmer tritisíc divákov, mala to byť prezentácia slovenského basketbalu,“ uviedol k celej situácii PR manažér BC Prievidza Martin Boško. Zároveň dúfal, že sa zápasy nakoniec odohrajú, no nestalo sa tak.

Emotívne vyvrcholenie

BC Prievidza sa rozhodla pre trest zápasu bez divákov nenastúpiť na štvrtý finálový zápas. Inter tak zvíťazil aj druhýkrát kontumačne 4:0 na zápasy. K celému stanovisku sa oficiálne vyjadrilo aj vedenie BC Pievidza. „Oficiálne stanovisko BC Prievidza k situácií, ktorá vznikla pred 3. finálovým zápasom SlovakSport.TV extraligy BC Prievidza – BK Inter Bratislava dňa 9.5.2014 a k následnému rozhodnutiu Hracej komisie SBA. Basketbalový klub BC Prievidza sa týmto oficiálne ospravedlňuje rozhodcovi pánovi Petrovi Karnišovi za poranenie spôsobené papierovou rolkou pri slávnostnom nástupe na zápas. Sme presvedčení, že k nemu prišlo nešťastnou náhodou, nebolo v žiadnom prípade úmyselné, a teda nemôže byť klasifikované ako inzultácia. Vedenie klubu BC Prievidza z tohto dôvodu nesúhlasí s rozhodnutím Hracej komisie SBA č. 338/140509, a to z nasledovných dôvodov: 1. Uvedenú situáciu v žiadnom prípade nepovažujeme za inzultáciu. Vychádzame pritom z výkladu Disciplinárneho poriadku SBA (schválený 16.6.2012), odsek X. – Definície, články 28. a 29., kde je jasne definovaná inzultácia a miery inzultácie. 2. Technický komisár a prvý rozhodca stretnutia nevyvinuli žiadnu snahu, aby sa aj napriek tejto udalosti finálové stretnutie odohralo v zmysle Hracieho poriadku SBA (schválený 28.6.2013) Článok 3. Technické ustanovenia, konkrétne bod 3.5.9 „Usporiadateľ i rozhodcovia sú v každom prípade povinní vyčerpať všetky možnosti na odohranie stretnutia.“ Rozhodcovia a technický komisár sa na 45 minút zavreli do šatne a nekomunikovali s hlavným usporiadateľom, ani zástupcami oboch klubov o predmetnej situácií. Následne rozhodli o zrušení zápasu. Neskôr hracia komisia SBA rozhodla o kontumácii stretnutia v prospech Interu Bratislava, odohratí nasledujúceho finálového zápasu v Prievidzi (a prí ;padného ďalšieho na palubovke BC Prievidza) bez účasti divákov a finančnej pokute 2 500 eur. 3. Domnievame sa, že hracia komisia SBA svojím nezodpovedným a unáhleným rozhodnutím hrubo znevážila prácu trénerov, hráčov, realizačných tímov a sponzorov oboch klubov a okrem toho BC Prievidza spôsobila nemalú spoločenskú a aj finančnú ujmu. 4. Z vyššieuve­dených dôvodov sa klub BC Prievidza rozhodol nenastúpiť na 4. finálový zápas Slovak SPORT TV BC Prievidza – Inter Bratislava dňa 10. 5. 2014 so začiatkom o 18 h. Žiadame o korektné prehodnotenie rozhodnutia HK SBA a pokračovanie finálovej série 3. zápasom, za účasti divákov. Sme presvedčení, že udelená pokuta 2 500 eur je dostatočne vysoká. Nezodpovedné rozhodnutie HK SBA hrubo zasiahlo celé športové dianie na Slovensku. Fanúšikovia basketbalu v Prievidzi a na celom Slovensku si takéto vyvrcholenie extraligovej sezóny – za zeleným stolom, nie na palubovke – určite nezaslúžia. Toto naše stanovisko je zároveň aj oficiálnym odvolaním BC Prievidza voči rozhodnutiu HK SBA, ktoré podáme aj v súlade s príslušnými predpismi. Vedenie BC Prievidza.“

Prievidzský klub usporiadal po zrušenom zápase tlačovku, na ktorej nechýbali slzy ani emotívne momenty. „Mali sme informácie, že ak sa my a predstavitelia Interu dohodneme, tretí duel sa odohrá v sobotu s divákmi. Takmer ihneď po piatkovom incidente interisti chceli, aby sa zápas dohral. Po rozhodnutí arbitrov a komisára duelu sme nasadli do áut a vybrali sa za Bratislavčanmi rokovať s úmyslom dohodnúť sa na ďalšom priebehu série. Tí však zrazu nechceli hrať, dve hodiny po incidente si to všetko rozmysleli a tvrdili, že išlo o jednoznačnú inzultáciu a že treba rešpektovať pravidlá. Ak chce Inter vyhrať titul spoza zeleného stola, nech sa páči, ale my toho nebudeme súčasťou,“ zhodnotil celý incident marketingový riaditeľ BC Prievidza Jozef Peniaško.

Inter sa stal nakoniec majstrom Slovenska a po tom, čo Prievidza odmietla nastúpiť na štvrtý finálový zápas, bude musieť podľa poriadku SBA zaplatiť ďalšiu pokutu 1 000 eur za nedostavenie sa k zápasu z vlastnej viny.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie