Samospráva

Prievidza udelí poctu známemu rodákovi: Pre niekoho išlo o kontroverzný návrh

Mesto Prievidza udelí čestné občianstvo za významné zásluhy o rozvoj mesta Prievidza v 20. storočí. Poznáme meno laureáta.

Ilustračný obrázok k článku Prievidza udelí poctu známemu rodákovi: Pre niekoho išlo o kontroverzný návrh
Zdroj: TASR/Pavol Remiaš

Mesto Prievidza udelí čestné občianstvo in memoriam bývalému predsedovi tamojšieho mestského národného výboru (MNV) Michalovi Krajčíkovi. Ocenenie odôvodnilo významnými zásluhami za rozvoj Prievidze v 20. storočí. Odobrili to mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok. S udelením čestného občianstva nesúhlasili všetci poslanci, podľa Petra Krška ide vzhľadom na bývalý režim o kontroverzný krok.

Primátorku zaujal

Návrh na udelenie čestného občianstva im memoriam predložila primátorka Katarína Macháčková. „Za posledných pár rokov som mala možnosť viackrát sa aj osobne stretnúť s pánom Michalom Krajčíkom. Pri osobných stretnutiach, keď som ho mala príležitosť viac spoznať, ma tento človek zaujal svojou odbornosťou, prístupom k životu, charizmou a najmä tým všetkým, čo za sebou zanechal,“ povedala Macháčková.

Tá podľa svojich slov tiež zisťovala, čo sa za obdobie, keď bol predsedom MNV v Prievidzi vybudovalo. „Jeho vzťah k spoločenským hodnotám dokazuje i to, že keď sa vytlačila monografia mesta, zachránil ju pre ďalšie generácie, keďže v tej dobe bol zámer ju medzi ľudí neposunúť," ozrejmila.

Kontroverzný návrh

S udelením čestného občianstva Krajčíkovi nesúhlasili všetci poslanci, Krško dal poslanecký návrh, aby tento materiál stiahli z rokovania. Ten jeho kolegovia neschválili. „Z môjho pohľadu je návrh na udelenie čestného občianstva kontroverzný. Nabieha na vlnu spomienkového optimizmu. Nemám osobne žiadne výhrady voči Krajčíkovi ako človeku. Mám len pozitívne signály, že to nebol kontroverzný človek, ktorý sa snažil vychádzať obyvateľom v ústrety,“ vysvetlil Krško.

Návrh však podľa jeho slov podal z úcty k tým, ktorí sa v tých časoch nemali šancu podieľať na verejnej správe. „Boli to veľakrát vzdelaní ľudia, ktorí mali kompetencie a chceli, len nemali tú možnosť, lebo vieme, ako to v tých časoch fungovalo. Jedna ,štátostranaʻ rozhodovala o tom, kto bude na kandidátke. Teda nie preto, že by som bol proti nemu, ale z úcty k tým, ktorí nemali šancu,“ doplnil.

Hlasovanie ukázalo

„Samozrejme, doba bola zložitá. Nebola ani čierna, ani biela. Bol to socializmus, ktorý prinášal pre ľudí určité limity v živote. Ale to, či bol niekto ľudský, je na posúdení všetkých ostatných. Aj hlasovanie jednoznačne ukázalo, že drvivá väčšina poslancov si myslí, že tento človek má veľké zásluhy o rozvoj nášho mesta. Za jeho obdobie sa tu vybudovalo veľa vecí, či už športovísk alebo iných stavieb,“ reagovala primátorka.

Čestné občianstvo in memoriam mesto Krajčíkovi plánuje udeliť počas každoročného oceňovania osobností Prievidzský anjel.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie