Ilustračný obrázok k článku Prievidza si uctila svoje osobnosti: ZOZNAM ocenených
Zdroj: Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza

Prievidza si uctila svoje osobnosti: ZOZNAM ocenených

Na galavečere Tváre mesta ocenili prievidzské osobnosti. Čestné občianstvo udelili im memoriam Michalovi Krajčíkovi.

Filip Chudý Rôzne
Filip Chudý Rôzne

Prievidza si uctila svoje osobnosti: ZOZNAM ocenených

Na galavečere Tváre mesta ocenili prievidzské osobnosti. Čestné občianstvo udelili im memoriam Michalovi Krajčíkovi.

Ilustračný obrázok k článku Prievidza si uctila svoje osobnosti: ZOZNAM ocenených
Zdroj: Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza

Mesto Prievidza udelilo čestné občianstvo im memoriam niekdajšiemu dlhoročnému predsedovi mestského národného výboru Michalovi Krajčíkovi. Ocenenia od samosprávy na galavečere Tváre mesta si v pondelok (7.6.) večer prevzali i ďalšie osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a dobré meno mesta. Informoval o tom v utorok hovorca mesta Michal Ďureje.

Celoživotná práca

Krajčík bol futbalistom, neskôr pôsobil ako riaditeľ okresného stavebného podniku. Do čela mestského národného výboru zasadol v novembri 1970, pôsobil tam až do decembra 1989.

Za svoju celoživotnú prácu pre mesto dostal viacero ocenení. Jeho zásluhou sa zachovalo celé vydanie Monografie Prievidze od Mikuláša Mišíka, ktorú napriek príkazu na skartáciu uchovával v pivnici mestského národného výboru od roku 1971 až do decembra roku 1989. Zomrel vlani v marci vo veku 91 rokov.

Ceny mesta a primátora

Laureátom ceny mesta sa stal farár a niekdajší dekan farnosti Prievidza Vladimír Slovák, samospráva ho ocenila za výrazný podiel na zintenzívnení komunitného života farnosti, podiel na obohatení kultúrneho a spoločenského života mesta a mimoriadne zásluhy na záchrane, ochrane a obnove sakrálnych kultúrnych pamiatok v meste.

Správy z hornej Nitry

Cenu primátora dostal za rozvoj slovenského matematického vzdelávania Miloš Franek, za mimoriadny prínos a zásluhy v oblasti pomoci zdravotne postihnutým v meste ocenila radnica Ľudmilu Velikovovú.

Prievidzský anjel

Mestské ocenenie Prievidzský anjel 2020 si prevzali ľudia a kolektívy, ktoré sa zaslúžili o rozvoj Prievidze a jeho obyvateľov, majú zásluhy na zveľaďovaní a propagácii mesta, dosiahli významné výsledky alebo vykonali iné aktivity hodné osobitného zreteľa v prospech mesta a jeho obyvateľov.

 • Anton Bakyta – Za mnohonásobné darcovstvo krvi a prínos pre miestnu komunitu pri práci domovníka.
 • Božena Blaháčová – Za mimoriadny prínos pri knihovníckej práci v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi, prácu s čitateľmi a organizáciu atraktívnych podujatí a aktivít pre obyvateľov mesta.
 • Branislav Bullo – Za mimoriadny prínos v kultúrnom a spoločenskom živote v mestskej časti Veľká Lehôtka, za prínos v oblasti gospelovej hudby.
 • Mgr. art. Eduard Gürtler – Za mimoriadny prínos v oblasti ochotníckeho divadla, motivovanie mladých ľudí k pozitívnemu vzťahu k divadlu a dramatickej tvorbe a obohatenie kultúry o ďalší divadelný rozmer v našom regióne.
 • Helena Mečiarová – Za mimoriadnu občiansku angažovanosť, zachovávanie tradičných techník ručných prác, ochotu a nezištnú pomoc v mestskej časti Necpaly.
 • RNDr. Jaroslav Perniš – Za vydanie jeho 10. publikácie „O prievidzskom gymnáziu“, takmer 400 stranovej monografie s unikátnymi dobovými fotografiami, mapujúcej dejiny strednej školy nerozlučne spätej s Prievidzou.
 • Lenka Ilčíková – Za úspešný proces prípravy Akčného plánu transformácie Hornej Nitry, aktívne členstvo v pracovných skupinách a zdôrazňovanie významu participácie verejnosti na všetkých úrovniach.
 • Mgr. Mária Hausnerová – Za úspešnú športovú kariéru v oblasti plávania, pedagogickú činnosť a organizáciu základných plaveckých výcvikov pre viac ako 15 tisíc detí, pri príležitosti životného jubileua 70 rokov.
 • Ing. Mariana a Mgr. Bohumil Vaňovci – Za mimoriadny prínos v organizačnom tíme podujatí v mestskej časti Necpaly pri príležitosti životných jubileí 60 rokov.
 • Martin Čmiko – Za prácu správcu v útulku pre bezprístrešných ochotu kedykoľvek pomôcť a poradiť aj napriek zdravotným ťažkostiam vo veku 70 rokov.
 • Oľga Mečiarová – Za vrúcny vzťah k rodisku, dlhoročnú nevšednú, obetavú a zmysluplnú aktívnu starostlivosť o drobnú sakrálnu stavbu Pieta na Bojnickej ceste.
 • Renáta Renčíková – Za kreatívnu prípravu akcií pre členov Slovenského zväzu zdravotne postihnutých k rôznym príležitostiam a spríjemňovanie prostredia, pripravou dekorácií a ručne vyrobených darčekov.
 • Mgr. Vlasta Miklasová – Za aktívnu spoluprácu s neziskovými organizáciami v oblasti sociálnej pomoci obyvateľom a ľuďom odkázaným na pomoc a za udržanie kvality sociálnych služieb a školstva vďaka jej zodpovednému, obetavému a kompetentnému plneniu pracovných úloh a povinností.
 • Bc. Zuzana Adámiková – Za prípravu kultúrno-spoločenských podujatí na vysoko profesionálnej úrovni v Kultúrnom a spoločenskom stredisku Prievidza, za pedantnosť, pracovné nasadenie a vynikajúce organizačné schopnosti.
 • Ing. Arch. Zuzana Hlinková – Za mimoriadny prínos v oblasti ochrany životného prostredia, prírody, zachovania pamiatok v meste, a zapájania verejnosti do premien mesta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín