Rôzne

Prezidentka Čaputová v našom kraji: Čo povedala o regióne hornej Nitry? FOTO

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Trenčiansky kraj. Pozrite si, čo zaznelo po stretnutí so županom o hornej Nitre.

Ilustračný obrázok k článku Prezidentka Čaputová v našom kraji: Čo povedala o regióne hornej Nitry? FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR

Transformácia regiónu hornej Nitry je jedným z najdôležitejších projektov do budúcnosti, úzko súvisí so záväzkami Slovenska znížiť uhlíkovú stopu a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Po stretnutí s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslavom Baškom to vo štvrtok povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Pri svojich bilaterálnych rokovaniach s predstaviteľmi iných krajín Európskej únie (EÚ) alebo s predstaviteľmi orgánov EÚ využívam všetky možnosti, aby transformácia bola kompenzovaná aj finančnou pomocou zo strany Európskej únie,“ povedala prezidentka s tým, že Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá sa prihlásila k uhlíkovej neutralite.

Ako dodala, je to nielen obrovská výzva, ale aj príležitosť urobiť z hornej Nitry prosperujúci región, vybudovať nové pracovné miesta a dopravnú infraštruktúru, ktorá s tým úzko súvisí. „Minulý rok bol schválený akčný plán transformácie hornej Nitry a som veľmi rada, že sa robia kroky na túto zmenu,“ zdôraznila prezidentka.

Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku bola ústrednou témou prvej návštevy prezidentky na Úrade TSK práve transformácia hornej Nitry. „Pani prezidentka sa zaujímala o konkrétne kroky, ktoré sa v tomto smere robia. Informoval som ju, že niektoré úlohy sa už plnia. Či už je to zákon o kompenzačnom príspevku baníkom, ktorý som predložil v parlamente a ktorý bol schválený, alebo národný projekt rekvalifikácií, ktorý na hornej Nitre odštartuje začiatkom roka,“ skonštatoval Baška s tým, že prezidentka ešte tento rok navštívi región hornej Nitry, aby sa presvedčila, akým spôsobom je pripravený transformačný proces.

Pozrite si aj zábery z návštevy prezidentky v našom kraji.

FOTO: Prezidentka SR Zuzana Čaputová na výjazde v Trenčianskom kraji
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie