Rôzne

Predstavitelia hornej Nitry napísali otvorený list: Kritizujú Remišovú aj Sulíka

Predstavitelia z hornej Nitry kritizujú neúplné informácie o transformácii, pričom na paškál si zobrali dvoch podpredsedov vlády.

Ilustračný obrázok k článku Predstavitelia hornej Nitry napísali otvorený list: Kritizujú Remišovú aj Sulíka
Zdroj: TASR

Predstavitelia samospráv z hornej Nitry a členovia pracovnej skupiny pri tvorbe akčného plánu transformácie regiónu kritizujú dvoch podpredsedov vlády za neúplné a nepresné informácie o procese transformácie. Podpredsedníčke vlády pre investície a informatizáciu SR Veronike Remišovej (Za ľudí) a ministrovi hospodárstva SR Richardovi Sulíkovi (SaS) okrem iného vytýkajú, že nevedeli o návrhu vytvorenia postu splnomocnenca vlády pre transformáciu. Kritiku im adresovali v otvorenom liste. V stredu o tom informoval poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja Michal Ďureje.

O splnomocnencovi

Vytvorenie postu splnomocnenca vlády pre transformáciu hornej Nitry chce navrhnúť Sulík, ktorý o tom informoval počas brífingu po rokovaní vlády 17. júna. „Takúto formu informovania o zámeroch v téme, ktorá má pre náš región zásadný význam, nepovažujeme za úplne vhodnú, lebo táto informácia, žiaľ, nekorešponduje s informáciami, ktoré nám boli doteraz prezentované ako rámcové zámery vo vzťahu k riešeniu inštitucionálneho zabezpečenia transformácie," uviedli signatári otvoreného listu. Išlo podľa nich o vyjadrenia, ktoré odzneli na stretnutí primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej (Spolu-OD) s Remišovou 16. júna.

Signatári listu zároveň pripomenuli, že návrh inštitucionálneho zabezpečenia transformácie mal byť, podľa uznesenia vlády SR k akčnému plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra, pripravený do konca júna tohto roka, pričom nositeľom tejto úlohy je podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu.

Žiadosť predstaviteľov

„Projekt transformácie je pre doterajšiu vysokú mieru otvorenosti a participácie všetkých relevantných zúčastnených a verejnosti vnímaný ako dobrý príklad praxe aj na úrovni Európskej únie,“ argumentujú signatári. Na medzinárodných podujatiach, kde približujú proces príprav štrukturálnych zmien na Slovensku, sú podľa nich s veľkým uznaním vnímané ich skúsenosti, v ktorých vyzdvihujú dodržiavanie partnerského princípu pri tvorbe stratégie a prijímania návrhov na základe iniciatív zdola, takzvaného bottom-up princípu.

Predstavitelia hornej Nitry preto žiadajú podpredsedov vlády, aby ďalšie návrhy týkajúce sa inštitucionálneho zabezpečenia transformácie hornej Nitry prezentovali verejnosti až potom, ako návrh tejto problematiky prediskutujú so zástupcami miest a obcí, pracovnou skupinou a s tými, ktorí sa v regióne tejto téme dlhodobo venujú. „Len tak bude možné jasne pomenovať silné a slabé stránky návrhu, ktorý bude predložený. Sme presvedčení o tom, že aj naše poznatky zo zasadnutí pracovných skupín platformy pre uhoľné regióny v procese premeny, ktoré boli venované, okrem iných tém, aj riadeniu spravodlivej transformácie v iných regiónoch, môžu byť veľkým prínosom pre diskusiu o výhodách a nevýhodách navrhnutého modelu inštitucionálneho zabezpečenia,“ dodali v otvorenom liste.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie