Filip Chudý Rôzne

Pomoc odpadnutému pánovi: Medzi detskými hrdinami aj žiaci z Novák

Detský čin roka predstavuje hrdinské činy tých najmenších. Medzi nominovanými je tento rok aj skutok žiakov z okresu Prievidza.

Ilustračný obrázok k článku Pomoc odpadnutému pánovi: Medzi detskými hrdinami aj žiaci z Novák
Zdroj: TASR

Projekt Detský čin roka je školský projekt zameraný na netradičnú formu etickej výchovy a zanecháva výraznú stopu na deťoch pri uvedomovaní si skutočných ľudských hodnôt v našej každodennosti. Projekt deti motivuje ku konaniu dobrých skutkov a ponúka veľkú škálu pozitívnych reálnych detských hrdinov, ktorí v skutočných situáciách vedeli nájsť tie správne riešenia. Počas doterajších 19 rokov fungovania projektu sa do neho zapojilo 1,5 milióna detí detí z celého Slovenska.

V prvej etape projektu motivovali deti k robeniu dobrých skutkov a vyzvali deti i verejnosť k zaslaniu príbehov o dobrých skutkoch detí. Písali deti, učitelia, rodičia i neznámi ľudia, ktorým deti pomohli. Dobré skutky urobili deti zo 77 slovenských škôl. Výberová komisia vybrala 35 nominovaných skutkov v nasledovných siedmych kategóriách: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.

V kategórii Pomoc ľuďom je nominovaný aj čin detí, na ktorý listom upozornila Sarah Szeghyová. Skutok vykonali Sarah Szeghyová, Nicol Karaková, Marián Balaj, Peter Kmeť a Tobiáš Štanga, v školskom roku 2018/2019 žiaci 5. triedy ZŠ Pribinova v Novákoch. Konkrétne kamaráti pomohli neznámemu pánovi, ktorý odpadol.

Znenie listu, v ktorom je skutok popísaný

Volám sa Sarah Szeghyová a rozpoviem vám, čo sa nám spolu s mojimi kamarátmi raz dávnejšie stalo. Bolo horúce leto. Spolu s mojimi kamarátmi sme sa vybrali do obchodu niečo nakúpiť. Ja som nakúpila ako prvá a tak som sa pobrala von pred obchod, aby som tam mojich kamarátov počkala. Obzerala som sa dookola a celkom náhodou som si zrazu všimla, že niekto leží na zemi.

Nečakala som a rýchlo som vbehla za kamarátmi do obchodu. V obchode bolo dosť veľa ľudí a tak som začala zmätkovať a v tom strese ich hľadať. Keď som ich konečne našla, povedala som im, čo som vonku videla. Kamaráti rýchlo zaplatili a všetci spoločne sme sa vybrali za starším pánom, ktorý ešte stále ležal na zemi. Vedľa neho bola spadnutá palička. Pán mal zatvorené oči a tak sme si mysleli, že spí. Prebudili sme ho. Pozeral na nás nechápavo a nedokázal povedať ani slovo. Zrazu ma napadlo, aby sme išli na políciu a oni tam budú vedieť, či s ním majú robiť. Keďže budova polície bola blízko miesta, kde sme pána našli, netrvalo nám dlho, pokiaľ sme sa tam dostali.

Okrem toho, keď sme sa práve chystali otvoriť dvere na budove polície, práve vychádzal von policajt. Povedali sme mu, čo sa stalo. Ujo policajt povedal, že tam dá zavolať políciu. Potom sme boli zvedaví, ako bude pán reagovať a tak sme sa tam išli pozrieť. Už tam bola polícia a privolali aj sanitku. Teraz sme už konečne mohli spokojne odísť na ihrisko. Pán policajt nám poďakoval a pochválil nás, že sme vykonali dobrý skutok. Som na seba a svojich kamarátov hrdá.

Hlasovať môžete aj vy

Rozhodnúť o víťazovi ankety Detský čin roka 2019 môžete aj vy, a to prostredníctvom online hlasovania pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk.

Podporiť obdivuhodný čin žiakov ZŠ Pribinova v Novákoch môžete hlasom priamo TU.

Takto to vyzeralo na vyhlasovaní Detského činu roka 2018.

Vyhlásenie ocenení Detský čin roka 2018
6
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie