Martin Štěpánek Kultúra

OBRAZOM: Staré pohľadnice Prievidze sa dočkali ďalšieho vydania. Aha, ako to vyzeralo kedysi!

Známy prievidzský zberateľ historických pohľadníc Prievidze Michal Dobiaš zverejnil ďalších 12 pohľadníc zo svojej zbierky. Niektoré pohľadnice sú staršie aj viac ako 100 rokov. Pozrite sa, ako vyzeralo naše mesto v časoch minulých ;)

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Staré pohľadnice Prievidze sa dočkali ďalšieho vydania. Aha, ako to vyzeralo kedysi!
Zdroj: Dnes24.sk

Pred rokom publikoval Dobiaš prvé pohľadnice a už vtedy sa o ne začala zaujímať množstvo obyvateľov Prievidze, ktorých zaujímalo ako napríklad vyzerali niektoré budovy pred sto rokmi.

„Staré pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady na dnes už často zaniknuté objekty, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe, sú mojou vášňou,“ vyznáva sa zo svojej záľuby Michal Dobiaš a dodáva: „Rád odhaľujem skryté tajomstvá týchto zaujímavých obrázkov a sledujem i predstavujem si, o čom všetkom dokážu pohľadnice vypovedať. A keďže chcem tieto pocity sprostredkovať čo najširšej verejnosti, rozhodol som sa pohľadnice vydať.“

V druhej sérii sa môžu obyvatelia pokochať pohľadom na také skvosty, ako Zlatú uličku, vedúcu z hlavného námestia ku kostolu piaristov, ktorá bola pomenovaná nie podľa bohatstva jej obyvateľov, ale podľa malebnosti domov, ktoré tu stáli. Zaujímavý je aj pohľad na železničnú stanicu krátko po otvorení v roku 1896, keď mala iba tri koľaje či na Nádražnú ulicu, vedúcu po železničnú stanicu, ktorá bola poliata olejom, aby sa na nej neprášilo.

„Mojím zámerom je uchovávať a rozvíjať dedičstvo našich predkov aj pre budúce generácie a preto budem vo svojej činnosti i naďalej pokračovať,“ dodáva Michal Dobiaš.

A preto ak máte doma zaprášené pohľadnice, alebo iné dokumenty viažuce sa k prievidzskej histórií, skontaktujte sa s Michalom Dobiašom, zberateľom, ktorý sa o tieto artefakty určite vhodne postará.

Prievidzu na starých pohľadniciach nájdete aj na Facebooku: www.fb.com/pohladnice

Fotografie: archív Michala Dobiaša

Staré pohľadnice Prievidze sa dočkali ďalšieho vydania
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie