Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Obchod, aký v Handlovej nemá páru: Nakupujúci pomaly strácajú ostych, VIDEO

Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú. Obchod Nebal.to funguje len od konca decembra.

Rôzne Video
Rôzne Video

Obchod, aký v Handlovej nemá páru: Nakupujúci pomaly strácajú ostych, VIDEO

Handlovčania si na bezobalové nakupovanie ešte len zvykajú. Obchod Nebal.to funguje len od konca decembra.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s nakupovaním v bezobalových obchodoch, by s ním mali začať postupne a najskôr robiť menšie nákupy. Radí to Jaroslava Longauerová, majiteľka tohto typu obchodu v Handlovej. Tamojší obyvatelia sú podľa nej konzervatívni a na tento druh nákupov si zatiaľ len zvykajú.

Nutnosť pri supermarketoch

Bezobalový obchod Nebal.to funguje v Handlovej len od konca decembra minulého roka, Longauerová ho otvorila spolu so svojím priateľom po tom, ako začali bývať sami a zistili, koľko veľa odpadu vyprodukujú. O túto tému sa preto začali zaujímať a nakupovať chodili do podobného obchodu v Prievidzi, čo znamenalo i cestovanie.

Podobných obchodov na Slovensku ešte nie je veľmi veľa, a preto bude potrebné ľudí v tomto smere ešte vzdelávať. „Pri tom množstve supermarketov, ktoré máme, a tým, že sa populácia na svete neustále zväčšuje, to bude určite nutné," podčiarkla Longauerová.

Konzervatívni Handlovčania

Čo sa týka nakupovania, Handlovčania sú podľa nej dosť konzervatívni, na nákupy bez obalov si preto zvykajú postupne. „Našťastie k nám chodia ľudia, ktorí už bezobalové obchody poznajú a naučili sa sem chodiť aj tí, ktorí to predtým nepoznali. Našli si tu svoju potravinu, ktorá ich zaujala, a chodia si ju sem pravidelne dopĺňať,“ priblížila.

Viac správ zo Slovenska

S nákupmi môžu záujemcovia začať postupne, priviesť môžu i svoje deti, čím ich takto i niečomu novému naučia. „Prvým krokom je prísť a pozrieť sa, čo ponúkame. Možno začať čapovanou drogériou. Nemusia prísť na veľký nákup hneď po prvý raz, stačí prísť, popozerať sa, že tu je soľ, kuskus, ryža, strukoviny, sušené ovocie, ktoré bežne kupujú, porozmýšľajú nad tým a nabudúce si prinesú vlastný obal, do ktorého im to naberieme,“ spomenula Longauerová.

Drogéria

Miesto v bezobalových obchodoch majú popri potravinách i ekologické čistiace prostriedky či drogéria. Tieto ekologické produkty začína podľa majiteľky využívať čoraz viac ľudí, keďže tak nezaťažujú životné prostredie.

„Ľudia si neuvedomujú, že bez obalu môžu nakúpiť i sprchové gély, aviváže alebo pracie gély. Väčšinou ich obaly nemôžete zrecyklovať, keďže obsahujú nejaké škodlivé látky,“ priblížila.

Správy z hornej Nitry

Bločky elektronicky

Handlovský obchod sa snaží nezaťažovať životné prostredie i pokladničnými blokmi, keďže sa nemôžu recyklovať. „Náš obchod funguje na tom princípe, že si môžete po zaplatení blok poslať na e-mail alebo vám ho vytlačíme. Som však rada, že ľudia si vyberajú skôr tú prvú možnosť, čo je pre nás ekonomicky výhodnejšie," dodala Longauerová.

Nebal.to plánuje do budúcna svoj sortiment rozšíriť ešte o koreniny a čaje, tiež o ďalšie druhy čapovanej drogérie, strukovín, orieškov či sladkostí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to v tomto obchode vyzerá.

OBRAZOM: Bezobalové nakupovanie v handlovskom obchode
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z Handlovej a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín