Správy Práca

Nový investor v Prievidzi: O prácu vo fabrike prejavilo záujem už 6 000 ľudí

Nemecký investor vyvoláva na hornej Nitre ohlasy. Obsadzovať sa bude široké spektrum pozícií, od výroby až po manažment...

Ilustračný obrázok k článku Nový investor v Prievidzi: O prácu vo fabrike prejavilo záujem už 6 000 ľudí
Zdroj: TASR

Zamestnancov pre svoj nový výrobný závod v Prievidzi si Brose hľadá po celom Slovensku, ale aj v priľahlých regiónoch. Nedostatok pracovnej sily pre výrobu však tento subdodávateľ pre automobilový priemysel nepociťuje, o prácu v jeho novom závode v metropole hornej Nitry podľa neho prejavilo záujem asi 6000 ľudí.

Do výroby aj manažmentu

,,Vo svojom závode v Prievidzi ponúka Brose široké spektrum pracovných možností, od výroby cez pozície na finančnom oddelení, v projektovom manažmente až po vývoj. Čo sa týka zamestnancov pre výrobu, nepociťujeme nedostatok pracovnej sily. V oblasti vývoja a projektového manažmentu je nábor kvalifikovaných pracovníkov o niečo ťažší," uviedol pre TASR konateľ Brose Prievidza Axel Mallener.

Náborové aktivity nového investora v Prievidzi podľa jeho ďalších slov prebiehajú po celom Slovensku, ako aj v priľahlých regiónoch, napríklad v Českej republike. ,,Doteraz sme dostali približne 6000 žiadostí o zamestnanie. Čo sa týka pracovných pozícií do výroby, ide o žiadosti prevažne z Prievidze a okolia. Pre vysokokvalifikované pozície dostávame žiadosti z celej Európy, aj od zamestnancov Brose z iných závodov, ktorí chcú pomôcť pri budovaní nášho nového závodu. Celkovo chceme v najbližších piatich rokoch vytvoriť viac ako 700 pracovných miest," konkretizoval.

Noví zamestnanci absolvujú v závode i zaškoľovanie, každému novému je v Brose podľa slov Mallenera priradený plán zaškolenia, aby sa čo najrýchlejšie a čo najlepšie ujal svojej novej úlohy. ,,K tomu patria tréningové a mentoringové programy, ktoré prebiehajú aj v Nemecku a cielene pripravujú zamestnancov na nové činnosti. Brose okrem toho kladie dôraz na ďalšie vzdelávanie zamestnancov aj po tejto úvodnej fáze zaškolenia. Tým poskytuje náš rodinný podnik ďalšie možnosti rozvoja a dlhodobé perspektívy pre kariéru," priblížil.

Ďalšia fáza výstavby

Subdodávateľ pre automobilový priemysel nedávno dokončil výstavbu prvej fázy svojho závodu, momentálne už pripravuje ďalšiu.

,,Už pri výbere miesta pre náš nový závod sme dbali na dostatok potenciálnej pracovnej sily v regióne Prievidza. Takisto vysoký počet žiadostí o prácu dokazuje, že sme zaujímavým zamestnávateľom. Predpokladáme však, že naše náborové aktivity budeme musieť v ďalších rokoch ešte zintenzívniť," ozrejmil konateľ Brose Prievidza.

Pre závod vychovávajú študentov

Od budúceho školského roka, v septembri 2017, by sa mali pre prácu v Brose začať v rámci systému duálneho vzdelávania pripravovať žiaci handlovskej a prievidzskej strednej odbornej školy. Spoluprácu so školami v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja potvrdil vlani zamestnávateľ i podpisom memoranda.

,,Spolupráca a výmena s týmito školami funguje veľmi dobre. Tiež spolupracujeme s univerzitami, pričom študenti majú možnosť navštíviť naše závody v rámci exkurzie, prísť k nám pracovať počas leta, prípadne spracovať záverečné práce v spolupráci s naším podnikom. Týmto prístupom môžeme získať vysokokvalifikované pracovné sily a už vopred ich pripraviť na naše požiadavky,„ doplnil Mallener. Duálne vzdelávanie funguje už niekoľko rokov aj v Nemecku, kde sídli materská firma Brose. ,,V Nemecku sa duálne vzdelávanie osvedčilo a zabezpečuje nový potenciál odborníkov. Ako to bude v tomto prípade, budeme vedieť posúdiť až neskôr,“ uzavrel Mallener.

Spúšťa sa sériová výroba

Nemecký subdodávateľ pre automobilový priemysel začal s výstavbou prvej časti závodu s rozlohou 25 000 štvorcových metrov (m2) v januári 2016. V tomto období spúšťa sériovú výrobu, pričom komponenty bude dodávať pre všetky etablované značky automobilov. Ďalšiu etapu závodu plánuje investor začať budovať v lete 2017, dokončená by mala byť v apríli alebo máji 2018. Do strategického závodu investuje 50,1 milióna eur. Ročný obrat závodu by mal podľa predpokladov spoločnosti dosiahnuť v prvom roku 150 až 200 miliónov eur a postupne by sa mal zvýšiť nad 500 miliónov eur.

Priemerná miera nezamestnanosti v okrese Prievidza predstavovala podľa posledných dostupných údajov v decembri minulého roka 8,13 %, pričom je najvyššia spomedzi všetkých okresov v rámci Trenčianskeho kra­ja.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie