Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nové lákadlo Bojnického zámku: Moderný pohľad na históriu a súčasnosť, VIDEO

Autor Igor Socha hovorí o vzrušujúcom projekte. Nová expozícia na Bojnickom zámku priblíži pamiatku kedysi a dnes.

Kultúra Video
Kultúra Video

Nové lákadlo Bojnického zámku: Moderný pohľad na históriu a súčasnosť, VIDEO

Autor Igor Socha hovorí o vzrušujúcom projekte. Nová expozícia na Bojnickom zámku priblíži pamiatku kedysi a dnes.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Novú multimediálnu expozíciu pripravilo pre svojich návštevníkov Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice. V priestoroch Stredného hradu približuje pohľady na Bojnický zámok, jeho okolie a mesto v minulosti a porovnáva ich so súčasnosťou.

Kontrast s minulosťou

Realizátorom novej expozície je Igor Socha, IT špecialista bojnického múzea. „Návštevníci tu môžu vidieť staré fotografie z našich archívnych materiálov na vykreslenie kontrastu so súčasnosťou, ktorá je zachytená v podobe 360-stupňovej panoramatickej snímky,“ povedal Socha.

Prvá etapa projektu ponúka podľa neho približne 100 historických fotografií, niektoré boli zachytené z toho istého miesta v rôznom časovom rozstupe, reálne tak ide o 80 panorám, na ktorých sú fotky prezentované. „Celý projekt trval čistého času približne tri mesiace, najdlhšie trvalo identifikovanie miest v teréne. Niektoré sa nedali ľahko nájsť, keďže tam už zavadzia nejaká architektúra alebo vegetácia," priblížil.

Viac správ zo Slovenska

Triedenie fotografií

IT špecialista dostal z odborného oddelenia múzea približne 1 000 starých fotografií, cez ktoré sa musel podľa svojich slov v niekoľkých etapách „prehrýzť“, pretriedil ich a vybral spomínaných 100 prezentovaných snímok.

Socha novou multimediálnou projekciou zhmotnil a rozšíril pôvodnú myšlienku bývalého riaditeľa bojnického múzea Jána Papca. Ten pôvodne chcel pôvodne návštevníkom ukázať na tabuli štyri alebo päť fotografií z minulosti a súčasnosti, ako vykreslenie kontrastu niekdajšej dominanty Bojníc, ktorá je dnes tienená veľkým porastom či novodobou architektúrou.

Správy z Bojníc a okolia

História zámku a Bojníc

Fotografie tak podľa Sochu neukazujú len to príjemné. „Na niektorých miestach môžeme, bohužiaľ, vidieť, ako by si človek dostatočne nevážil pamiatky, históriu, kultúru. Niektoré miesta sú zanedbané a aj architektúra socializmu to nejakým spôsobom blokuje," podotkol IT špecialista.

Projekt označil Socha za veľmi vzrušujúci, keďže sa mohol oveľa lepšie zoznámiť s históriou zámku a Bojníc. „Pre mňa boli zaujímavé hlavne pohľady z Pálffyho prestavby, v rámci ktorých sa veľmi pekne zdokumentovali jednotlivé jej etapy, či už samotný Stredný hrad, alebo širšia časť zámku,“ doplnil.

Správy z hornej Nitry

Plán na rozšírenie

Pracovník múzea plánuje multimediálnu prezentáciu do budúcna ešte rozšíriť. „Už teraz mám vybraných niekoľko ďalších, máme fotografie z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré by pre ľudí mohli byť zaujímavé. Máme i staršie zo 17. storočia, len tam už je problém nájsť miesto z dnešného pohľadu, lebo výstavba už tak pokročila, že je to dosť iné,“ dodal Socha.

Multimediálnu prezentáciu dopĺňajú i obrazovky s kolekciou fotografií, v priestore niekdajšej pekárne majú návštevníci k dispozícii lavičky, kde si počas prehliadky zámku môžu oddýchnuť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to vyzerá.

OBRAZOM: Nová multimediálna expozícia na Bojnickom zámku
5
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín