Samospráva

Komunikácia s občanmi sa vyplatila: Prievidza medzi najlepšími

Samosprávy najlepšie komunikajúce s občanmi dostali ocenenia Zlaté vedro. Medzi najlepšími sa ocitla aj Prievidza.

Ilustračný obrázok k článku Komunikácia s občanmi sa vyplatila: Prievidza medzi najlepšími
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Samosprávami najlepšie komunikujúcimi s občanmi a najlepšie reagujúcimi na ich podnety sa v roku 2019 stali mestá Malacky a Žilina. V riešení podnetov od občanov poukazujúcich na podnety vo verejnom priestore sa v kategórii samospráv do 20 000 obyvateľov na druhom mieste po Malackách umiestnilo mesto Púchov a na treťom mestská časť Bratislava – Vajnory.

Aj Prievidza

Spomedzi samospráv, ktoré majú viac ako 20 000 obyvateľov, bolo na druhom mieste po Žiline mesto Nitra a o tretie miesto sa podelili Prievidza a mestská časť Bratislava – Ružinov.

Kým prvé miesta boli rovnaké aj v druhej oceňovanej oblasti – komunikácie samospráv s občanmi a úplnosti ich odpovedí – zo samospráv do 20 000 obyvateľov najlepšie komunikovali s občanmi Ivanka pri Dunaji a Dolný Kubín. Zo samospráv, ktoré majú viac obyvateľov, to boli Prievidza a Dubnica nad Váhom.

Odovzdali cenu

Ocenenia Zlaté vedro odovzdali samosprávam v utorok predstavitelia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, ktorý prináša web a mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, prostredníctvom ktorej môžu občania samosprávam jednoducho nahlásiť podnety na zlepšenie verejného priestoru. Systém bol spustený v roku 2010 a funguje už v 150 obciach a mestách na Slovensku. V roku 2019 ľudia prostredníctvom neho nahlásili 18 665 podnetov. Najviac z nich sa týkalo stavu ciest a chodníkov, zelene a životného prostredia.

V roku 2019 sa do aplikácie Odkaz pre starostu zapojilo 25 nových samospráv a preložili ju aj do maďarčiny. Vznikol tiež systém pre samosprávy Odkaz pre starostu PRO, ktorý im pomáha s efektivitou.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie