Rôzne

Kde sa darí kliešťom? ZOZNAM ohnísk v okrese Prievidza

Po pobyte v prírode by ste sa mali prekontrolovať. Domov si totiž môžete priniesť neželanú spoločnosť. Kde si treba dať obzvlášť pozor?

Ilustračný obrázok k článku Kde sa darí kliešťom? ZOZNAM ohnísk v okrese Prievidza
Zdroj: TASR

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje ľudí na to, aby pri pobyte v prírode mysleli na ochranu proti kliešťom, pričom prevenciou sa vyhnete ochoreniam, ktoré prenášajú. „Infikované kliešte prenášajú ochorenia ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída,“ ozrejmili.

Oblasť pozdĺž Váhu

Nie všetky kliešte sú však nosičmi vírusu. „K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí oblasť pozdĺž Váhu. V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký,“ doplnil ÚVZ SR.

Ten tiež pridal základné zásady ochrany pred kliešťom:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Ohniská v našom regióne

Prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v okrese Prievidza sú k.o. Bojnice, Cígeľ, Handlová, Horná Ves, Chrenovec- Brusno, Kanianka, Nitrianske Pravno, Nováky, Oslany, Pravenec, Prievidza a Valaská Belá. Uvádza sa na webe ÚVZ.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Kliešte
5
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie