Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Čo sa v Prievidzi na duálnom vzdelávaní naučili, v živote môžu uplatniť, VIDEO

Prví študenti zo stredných odborných škôl v Prievidzi a Handlovej majú za sebou duálne vzdelávanie u prievidzského dodávateľa.

Rôzne Video
Rôzne Video

Čo sa v Prievidzi na duálnom vzdelávaní naučili, v živote môžu uplatniť, VIDEO

Prví študenti zo stredných odborných škôl v Prievidzi a Handlovej majú za sebou duálne vzdelávanie u prievidzského dodávateľa.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Duálne vzdelávanie v strojníckych odboroch ukončili prví absolventi, ktorí praxovali u prievidzského dodávateľa automobilového priemyslu, spoločnosti Brose. Študenti stredných odborných škôl (SOŠ) v Prievidzi a Handlovej si prevzali v priestoroch firmy okrem výučného listu i európsky certifikát. Viacero z nich plánuje pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

Technika je budúcnosť

V štúdiu plánuje pokračovať Denis Navrátil zo SOŠ v Handlovej, ktorý podľa svojich slov najskôr nevedel, kam pôjde na strednú školu.

„Usmernili ma rodičia, ktorí povedali, že technika je budúcnosť, a v rámci odboru bolo možné i duálne vzdelávanie. Bola to v podstate dobrá voľba, boli sme vo firme, máme veľa zručností, je tu aj veľa modernej techniky, na ktorej sa môžeme učiť. Odporučil by som to aj ostatným študentom a žiakom," doplnil Navrátil. Vo firme, naopak, zostáva pracovať Juraj Zelenák, a to pre dobré podmienky.

Štátna pomoc

„Veľmi nás teší, že tento najvýznamnejší zamestnávateľ v rámci transformácie regiónu vie prispieť k tomu, aby aj ľudia, ktorí možno skončia v baniach alebo inde, si tu dokázali nájsť relevantné uplatnenie," uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek (SaS).

Viac správ zo Slovenska

Zároveň pripomenul, že spoločnosť štát doposiaľ podporil sumou viac ako 18 miliónov eur, a to prostredníctvom priamej investičnej podpory, ako i formou nepriamej daňovej dotácie, prípadne ako príspevok na novovytvorené pracovné miesta. Štátny tajomník zároveň vyzdvihol tamojšie centrum výskumu a vývoja, ktoré môže prispieť k rozvoju regiónu, ako i duálne vzdelávanie.

Európsky certifikát

„Držíme sa modelu, ktorý je odskúšaný v Európe. Spájame to, čo je tu dobré už niekoľko rokov, teda tradíciu v odbornom vzdelávaní s nemeckým modelom. Naši študenti to majú aj o dosť ťažšie. Musia sa učiť nielen bežné slovenské normy, ale aj európske normy a tak to je v celom vzdelávaní," skonštatoval Marián Lovás, vedúci duálneho vzdelávania vo firme.

Program ukončilo v tomto roku 28 študentov, ide o prvých absolventov tohto projektu v spoločnosti. Dostali výučné listy, maturitné vysvedčenie a európsky certifikát odbornej spôsobilosti. Celkovo je do projektu zapojených vo firme 98 študentov, a to vrátane aktuálnych absolventov, ktorých v septembri nahradia noví, dodal Lovás.

Správy z Prievidze a okolia

Duálne vzdelávanie

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) má v systéme duálneho vzdelávania zapojených najviac študentov v rámci všetkých slovenských krajov, momentálne ide o takmer 1 450 žiakov, ozrejmil predseda TSK Jaroslav Baška.

„Spolupráca s firmou je na veľmi vysokej úrovni, v rámci Trenčianskeho kraja patrí medzi tie, ktoré majú najviac dualistov," doplnil Baška. Vo firme podľa neho zostáva pracovať približne deväť absolventov, niektorí si našli prácu inde a veľa z nich plánuje pokračovať v štúdiu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Toto sú prví absolventi duálneho vzdelávania v Brose.

OBRAZOM: Duálne vzdelávanie u prievidzského dodávateľa má prvých absolventov
9
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín