Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Čarovné miesto dýchajúce históriou: Ukazuje život v Bojniciach pred 150 rokmi, VIDEO

Bojnice 15. februára (TASR) - Bencovje grunt v Bojniciach je TOP inováciou v cestovnom ruchu v Trenčianskom kraji za minulý rok.

Rôzne Video
Rôzne Video

Čarovné miesto dýchajúce históriou: Ukazuje život v Bojniciach pred 150 rokmi, VIDEO

Bojnice 15. februára (TASR) - Bencovje grunt v Bojniciach je TOP inováciou v cestovnom ruchu v Trenčianskom kraji za minulý rok.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Bencovje grunt v Bojniciach je TOP inováciou v cestovnom ruchu v Trenčianskom kraji za minulý rok. V každoročnej súťaži Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región sa na tom zhodla odborná porota. Múzeum tradičných remesiel otvorili len vlani v auguste, jeho návštevnosť ovplyvnila pandémia nového koronavírusu.

Do posledného klinca

„Sme veľmi potešení, že si nás niekto všimol. Museli sme vydať veľké úsilie. Keď sa nám totiž tento dom dostal do rúk, bol niekoľko desaťročí neobývaný. Vyše troch rokov sme robili podrobnú rekonštrukciu do posledného klinca. Chceli sme, aby bol dom zachránený a vrátil sa do života," skonštatoval Emil Medera, ktorý spolu so svojou rodinou múzeum vytvoril.

Návštevnosť múzea podľa neho ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, otvorili ho totiž len v polovici roka a boli otvorení len chvíľu. „Ľudia si k nám našli cestu, sme v centre mesta kúsok od zámku, zoologickej záhrady, ikon v cestovnom ruchu," podotkol.

Aktivity

Keď návštevníci prejdú bránou gruntu, ocitnú sa v časoch monarchie. Mederovci ho pomenovali po rodine Bencovcov, ktorí tam kedysi žili. „Chceli sme, aby tento dom odzrkadľoval klasický život v Bojniciach približne 150 rokov dozadu. Bojnice boli kedysi chudobné mestečko, ak nie doslova dedina, a toto bol ich typický príbytok,“ priblížil Medera.

Múzeum má pre návštevníkov pripravené aj aktivity, Mederovci totiž chceli, aby dom žil.*** „Bojnice boli kedysi známe spracovaním hliny, bolo tu až sedem kachliarskych, keramických dielní. Toto remeslo sme chceli vrátiť do Bojníc, preto sme otvorili keramickú dielňu, kde vyrábame našu keramiku, ktorú si môžu návštevníci namaľovať,"*** ozrejmil Medera.

Križovatka života

Grunt podľa neho skrýva i krásnu starú pivnicu, ktorá má 400 rokov, kde robia degustáciu vína. „Na kávu či pohár vína sa dá u nás posadiť aj na dvore, je tam krásny starý vinič so starou jabloňou," doplnil.

V rovnakých aktivitách chce múzeum pokračovať aj tento rok, ak sa uvoľnia protipandemické opatrenia. „Rozmýšľame, že tu urobíme aj rôzne workshopy, akcie pre deti a dospelých, rôzne komunitné prednášky, napríklad o ekozáhrade, včelách. Chceme, aby bol tento dom križovatkou života," dodal Medera.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to v ňom vyzerá.

Bojnický Bencovje grunt je TOP inováciou v cestovnom ruchu v Trenčianskom kraji
9
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín